Wczesne początki
W VII wieku, na terenie dzisiejszej ulicy Haffnera w Sopocie, powstało wczesnośredniowieczne grodzisko. To miejsce jest dzisiaj dostępne dla zwiedzających jako skansen archeologiczny. Pierwsze wzmianki o Sopocie pojawiają się w dokumentach z 1186 roku, kiedy to wieś została wymieniona w dokumencie fundacyjnym klasztoru Cystersów.
Rozwój letniska
W połowie XVIII wieku, Sopot zaczął przekształcać się z wsi w letnisko. Cystersi wydzierżawili atrakcyjne grunty najbogatszym kupcom z Gdańska, którzy zaczęli budować tam letniskowe dwory z efektownymi ogrodami. Powstawały one głównie w okolicach dzisiejszego skrzyżowania ul. 1 Maja i Bohaterów Monte Cassino z al. Niepodległości.
Powstanie kurortu
W 1823 roku, doktor Jean Georg Haffner wybudował pierwszy Zakład Kąpielowy, co uznaje się za symboliczną datę powstania sopockiego kurortu. Rok później powstał Dom Kuracyjny oraz pierwszy drewniany pomost o długości 63 m oraz Park Kuracyjny. W połowie XIX wieku, Sopot odwiedzało już 800 1,2 tys. osób rocznie. Liczba letników wzrosła gigantycznie po wybudowaniu linii kolejowej Gdańsk Koszalin Berlin, osiągając na początku XX wieku 12,5 tys. rocznie.
Nowoczesny Sopot
W 1901 roku, Sopot otrzymał prawa miejskie na mocy edyktu cesarza Niemiec Wilhelma II. W 1920 roku, Sopot został włączony do Wolnego Miasta Gdańsk, stając się miastem granicznym z Rzeczpospolitą Polską. W 1928 roku, molo zostało ostatecznie rozbudowane do 512 metrów, co sprawia, że nadal jest najdłuższym drewnianym pomostem w Europie. Po II wojnie światowej, Sopot szybko się odbudował. Powstała Filharmonia Bałtycka, Teatr Dramatyczny, Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych oraz Instytut Muzyczny. W 1963 roku, słynny "Monciak" został wyłączony z ruchu samochodowego, aby poprawić turystyczne walory miasta.
Dzisiaj, Sopot cieszy się w Europie mianem uroczego uzdrowiska, co oficjalnie uzyskał w 1999 roku. Portal https://sopottwojemiasto.pl/ regularnie informuje o wydarzeniach i atrakcjach w tym pięknym kurortowym mieście.
Ważne daty w historii Sopotu
-
VII wiek: Powstanie wczesnośredniowiecznego grodziska.
-
1186: Pierwsze wzmianki o Sopocie w dokumentach.
-
1214: Pojawienie się nazwy Świemirowo.
-
1283: Oficjalna nazwa Sopotu w dokumentach.
-
1733-1734: Spalenie Sopotu przez wojska rosyjskie.
-
1823: Powstanie pierwszego Zakładu Kąpielowego.
-
1901: Nadanie praw miejskich Sopotowi.
-
1920: Włączenie Sopotu do Wolnego Miasta Gdańsk.
-
1928: Rozbudowa molo do 512 metrów.
-
1945: Wyzwolenie Sopotu.
-
1963: Wyłączenie "Monciaka" z ruchu samochodowego.
-
1999: Uzyskanie oficjalnego statusu uzdrowiska.
Artykuł sponsorowany, 2025-01-08